MotoTanıtım – Kawasaki ER5 (2006 Model)

Her satanın üzüldüğü bir makine olan ER5 tanıtımı ile devam ediyoruz…

ER5 büyük motora geçmek isteyenler için ideal bir motorsiklet. Hem model olarak eski, dolayısıyla kolay tamir edilir oluşu, hem de tamamen mekanik olup elektronik parça içermemesi sebebiyle de avantajlı. En pahalı parçası konjektördü, ki o da 350 – 400 civarı bir şeydir yanlış hatırlamıyorsam.
Benimkisi (Hışır’dı adı) kış kıyamette bizi iki kişi İzmir’den İstanbul’a götürdü. Ne şişti, ne zorlandı açıkçası. Yani 500’lüktür, gücü yeter mi falan diye düşünmeyin hiç. Olabilecek tek derdi karbüratörlü olduğu için karbüratör pislenmesi / tıkanmasıdır ki yukarıdaki yorumumda zaten tüyoları verdim.

Dikkat edilecek iki noktası var ER5’lerin:
1) Eski model oldukları için lastikleri genelde dört, beş yıllık oluyor ki, bu lastiklerin pratikte ölmüş olması demek. Rafta duran lastik bile atmosferde en çok bulunan gaz azot sebebiyle sertleşir ve yol tutamaz, ve kullanılamaz hale gelir. E bir de o sürede jant üzerinde kullanılan lastiği siz düşünün. Kısacası ER5 alan arkadaşlar altı yedi yüz lira gibi bir parayı (bugünlerde bir çift Metzeler için istenen para bu galiba) ayırsalar iyi olur. Yoksa özellikle ıslak zeminlerde o lastiklerle duramazsınız. Ben duramadım, oradan biliyorum! Smile

2) ABS yok. Yeni başlayan adam hata yapacağı için tek eksiği budur bu motorsikletin. Frenaj çalışmak lazım alır almaz.
Eğer acemiyseniz atın bana bir mesaj, imzamda var, Üçkuyular pazar yerinde size frenaj dersi vereyim. Yoksa ezerek frenaj yerine asılır ve doğrudan kilitlersiniz ön tekerinizi. bu sebeple mutlaka frenaj çalışarak başlayın ER5 deneyiminize.

Gelelim diğer taraflarına:
> Arka kampanaysa kampana, sen takma; arka fren zaten dengeleyici olarak kullanılır motorsikletlerde. Millet konuşur, sen ön fren alıştırması yap, zira motoru durduracak olan ön frendir.
> İridyum bujiyi geç, arama; varsa sökme de, para verip de taktırma. İridyum bujinin yeri performans motoru, bu aletin canı ne? Eğer buji takıp uçacağını sanıyorsan da bilgilerini güncelle Smile
> Masraflar hakkında: ebay ve amazon’a bak. En pahalı parçaları sele ve ön maşalar, onun dışında arka amortisörler ve konjektör diye sıralayabiliriz. Onun dışında pahalı parçası yok.
> Motoru Kawasaki’nin en eski en oturmuş motorlarından birisidir, dert tasa çıkarmaz merak etme.
> Konjektörü gidiktir alacağın ER5’in büyük ihtimalle; o da aküyü köpürtür (devir yükseldikçe besleme voltajı artıyor, asiti köpürtüp taşırıyor), oradan arka maşaya iner boyasını kazır, oradan zincire inip yağını sıyırır zincirin. Ne yapacaksın? Arka maşayı vinille kapla, epoksi dök (altına da tabii ki), maşanı koru.
> Çanta yeri yoktur.

İyi tarafları tadından yenmez.
> Bir kere yakışıklıdır be!
> Ne büyüktür ne küçüktür, boyutları idealdir, ağırlığı fazla değildir.
> Gücü çok dengelidir, tam o motora göredir bir kere. Eski lastiklere rağmen zemin iyiyse, tam gaz bile açtığında sıyırmayacak kadar güç üretir; acemilerdeki gazı fazla açtım, sıyırdı düşürdü olayı yaşanmaz. Ama bu güç az da değildir.
> Deviri sever. Sen de devir çevirmeyi seversin, iyi anlaşırsınız. Yalnız aman dikkat, bu fazla gaz = sıyırmama olayı bu yüksek devirlerde geçersizdir! Ben “ER5’ler….” derken sakin kullanımda gazı fazla açmaktan bahsediyorum..
> Virajı, düz gidişi iyidir.
> Jantları büyüktür, kararlılık sağlar.
> Malzeme kalitesi hayli yüksektir, eski de olsa üzmez.
> Arka koltuğun altında sabitleme pinleri vardır, arka çantaya konstrüksiyon yapacağına al bir ağ, o pinleri kullan.

Yani görüldüğü gibi ABS hariç ER5 çok güzel motordur. Yarı duygusal (ilk büyük motor genelde Er5 olur ya Smile ) her satan özler…

Başımdan geçen bir ER5 hikayesini şuradan okuyabilirsiniz. ER5’lerin yolda kalmasının tek sebebi diyorlar. Karbüratörlü motorsikletler hakkında detaylı bilgi için de buradan bilgi alabilirsiniz.

Reklamlar

MotoTanıtım – Kawasaki ER5 (2006 Model)” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba ben Özgür
    ER5 in Karbüratörlü olması ve kirli benzinden dolayı yolda kalmasını engellemek için karbüratör girişine benzin filitresi momte edilirse sorun yaşanmayacaktır. Bunu denedim ve faydasını gördüm.
    Kazasız ve sorunsuz keyifli sürüşler dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.